Ghee – właściwości i zastosowanie klarowanego masła

Masło klarowane ghee to masło bardzo wyjątkowe. W Indiach jest uważane za szlachetne i oprócz zastosowania w kuchni jest także stosowane w celach religijnych. Masło wykazuje też właściwości zdrowotne i wykorzystywane jest również w medycynie ajurwedyjskiej.

Masło oprócz bursztynowo-złotego koloru, ma lekko słodkawy, orzechowy aromat i przyjemny, bardzo delikatny smak. To jedyne masło, które można przechowywać kilka miesięcy poza lodówką. Idealnie nadaje się do

Masło oprócz bursztynowo-złotego koloru, ma lekko słodkawy, orzechowy aromat i przyjemny, bardzo delikatny smak. To jedyne masło, które można przechowywać kilka miesięcy poza lodówką. Idealnie nadaje się do gotowania i smażenia potraw w wysokich temperaturach, gdyż w przeciwieństwie do zwykłego masła, nie przypala się.

jar sand measuring tablespoon of ghee - clarified butter on grunge wood
masło klarowane

Masło ghee wydobywa z produktów wyjątkowy aromat. Podkreśla smak, podsmażone produkty zyskują złocistą, chrupką skórkę, a wypieki są delikatne w smaku. Można smarować nim nawet chleb. W kuchni indyjskiej aromatyczne sosy i curry przyrządzane są właśnie na bazie ghee.

Na zdrowie!

Oprócz wielu zastosowań w kuchni, masło ghee ma niepowtarzalne walory prozdrowotne. Według ajurwedy spożywanie masła zapobiega chorobom serca, obniża poziom złego cholesterolu. Masło zawiera kwas masłowy o właściwościach antynowotworowych i przeciwwirusowych, równoważy również gospodarkę hormonalną i redukuje nadmiar kwasów żołądkowych.

Co ciekawe, masło ghee jest pomocne w zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera, podobno korzystnie wpływa również na potencję.

Zawiera bogactwo witamin A, D, K oraz E.

Ale to nie wszystkie jego właściwości prozdrowotne. Masło ghee pomaga w gojeniu się ran po oparzeniach, a Hindusi wierzą, że zapewnia długowieczność.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s